Autor: Jerzy Kwieciński

Gospodarka

3 mld złotych wsparcia dla średnich miast

Ponad 3 mld zł z funduszy unijnych i pieniędzy krajowych dla 255 miast. Aż 90% wzięło już udział w programie – tak w skrócie można podsumować dwa lata istnienia „Pakietu dla miast średnich”. Czy program jest sukcesem? Czy spełnia swoje zadanie i „wspiera samorządy w realizacji inwestycji publicznych i tworzy warunki do rozwoju prywatnych przedsięwzięć?” – o tym pisze w sierpniowym numerze Miesięcznika Finansowego BANK Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, w artykule, którego fragmenty zamieszczamy za zgodą Redakcji.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2019/05

Program Dostępność plus: Życie bez barier

Wielu dziwi pewnie fakt, że Programem Dostępność Plus, dedykowanym osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom, zajmuje się resort odpowiedzialny za inwestycje i rozwój. Odpowiedź, choć przewrotna, jest jednocześnie bardzo prosta. Budowa państwa przyjaznego wszystkim obywatelom, to przede wszystkim inwestycje, a zmienianie świadomości Polaków to rozwój – i to nie tylko w sensie społecznym czy mentalnym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

10 lat Polski w Unii Europejskiej

kwiecinski.jerzy.02.250x218Polska jest na pewno innym krajem po 10 latach członkostwa w Unii Europejskiej. Jest bardziej optymistyczna, bardziej zamożna, lepiej rozwinięta, bardziej konkurencyjna, bardziej licząca się w polityce europejskiej, dokonała skutecznej transformacji. Polskie firmy dobrze sobie radzą z konkurencją na rynku europejskim. Rośnie eksport. Nie mamy większych problemów z wykorzystaniem funduszy unijnych. Bilans dekady jest na pewno pozytywny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Budżet UE na lata 2014-2020 – Jest porozumienie!

kwiecinski.jerzy.01.150xZakończył się szczyt Unii Europejskiej poświęcony wypracowaniu budżetu unijnego na nową perspektywę finansową na lata 2014-2020. Udało się wypracować porozumienie. Po wieczornych (7 lutego) i porannych (8 lutego) obradach było sporo optymizmu, potem w południe powiało chłodem, by około 17.00 przywódcy mogli ogłosić sukces. To dobra wiadomość z punktu widzenia całej Unii jak i Polski. Teraz należy dobrze przygotować się do nowej perspektywy, aby nie tylko pieniądze unijne wydać, ale zrobić to efektywnie i osiągnąć zakładane cele.

CZYTAJ WIĘCEJ

Budżet UE na lata 2014-2020 Czy kolejny szczyt budżetowy zakończy się fiaskiem?

kwiecinski.jerzy.01.150xDziś, 7 lutego, rozpoczyna się kolejny szczyt Unii Europejskiej poświęcony wypracowaniu budżetu unijnego na nową perspektywę finansową na lata 2014-2020. Czy tę datę będziemy pamiętać jako kolejny przykład niemocy instytucji unijnych, czy może przywódcom unijnym uda się wypracować porozumienie i powrócić w glorii do swoich stolic? Jeśli budżet zostanie przyjęty, to będzie to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie unijne dla nas w tym roku. Poprzedni szczyt w listopadzie 2012 roku zakończył się spektakularnym fiaskiem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Czy Unia Europejska się rozkłada… … a strefa euro wzmacnia? Unia dwóch prędkości

kwiecinski.jerzy.01.150xOstatni szczyt Unii Europejskiej poświęcony budżetowi Unii Europejskiej na lata 2014-2020, po stosunkowo krótkich jak na standardy unijne obradach, zakończył się 23 listopada spektakularnym fiaskiem. Od samego początku szczytu płynęły sygnały, że nie było woli porozumienia się, szczególnie wśród najważniejszych graczy. Liczyły się bieżące cele polityczne. Na dalszy plan zostały usunięte szczytne cele Schumana i innych założycieli Wspólnot Europejskich, nie mówiąc już o europejskiej solidarności. Na dzisiejszym szczycie stanie sprawa unii bankowej, utworzenia osobnego budżetu i kontraktów dla strefy euro.

CZYTAJ WIĘCEJ

Batalia o unijne pieniądze – Jaki budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020?

kwiecinski.jerzy.01.150xPolityka spójności to skuteczny instrument przeciwdziałający kryzysowi i spowolnieniu gospodarczemu. Przykład Polski i wielu innych krajów unijnych pokazuje, że polityka spójności może być skuteczna i efektywna. Tę skuteczność powinno się dalej zwiększać i jest to możliwe. Obok polityki wspierającej pogrążone w kryzysie kraje południa Europy, na które zostały skierowane setki miliardów euro pomocy, konieczne są także skuteczne unijne instrumenty pobudzające wzrost gospodarczy poprzez inwestycje i tworzenie miejsc pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1